sty. Nie ma jednak nic złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.
Działania z zakresu stomatologii dziecięcej
Stomatologia dziecięca jest wyróżniona jako jedna ze specjalności stomatologicznych. Niektórym może się to wydać nieco dziwne, jednak takie rozróżnienie ma sens, ponieważ uzębienie u dzieci nieco różni się budową od uzębienia dorosłego człowieka. Gabinety stomatologiczne w swojej ofercie posiadają zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej. Ponadto dbanie o najmłodszych pacjentów jest o tyle ważne, że dzięki właściwie przeprowadzonemu leczeniu, w przyszłości nie będą się obawiały wizyt u dentysty. Sama specjalizacja stomatologii dziecięcej jest nazywana również pedodoncją. Pedodoncja zajmuje się takimi kwestiami, jak chociażby ząbkowanie, dbanie o prawidłowy rozwój zgryzu, leczenie zębów mlecznych czy nawet leczenie zębów stałych niedojrzałych. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje przyjazne warunki leczenia, a czasem nawet możliwość pierwszej wizyty adaptacyjnej. Uzębienie dzieci jest także narażone na niekorzystne działanie próchnicy, czasem nawet bardziej niż dorośli ze względu na niedopilnowanie regularnej higieny.
Specjalności stomatologiczne
Stomatologia, będąca obszerną dziedziną medycyny, dzieli się na poszczególne specjalności, w ramach których wykonuje się określone zabiegi i działania. W ramach stomatologii można wyróżnić aż dziewięć specjalności, chociażby takie, jak chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, czy ortodoncja. Innymi specjalizacjami, które wchodzą w skład stomatologii, są periodontologia, protetyka, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza. Można wyróżnić także specjalności z pogranicza innych nauk, takie jak zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług zahaczający o różne specjalizacje, jak stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia stomatologiczna. W ramach każdej ze specjalności wykonywane są określone zabiegi, na przykład leczenie kanałowe zębów, nazywane także leczeniem endodontycznym, należy do działu stomatologii zachowawczej. Wyrywanie zębów zaś zalicza się do specjalności zwanej chirurgią stomatologiczną, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny – stomatologii oraz chirurgii.