nie zębów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.
Jak powstaje próchnica zębów
Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób atakujących zęby oraz najczęstszą przyczyną leczenia stomatologicznego. Próchnica zębów jest zakaźną chorobą bakteryjną, która powoduje tak zwaną demineralizację substancji nieorganicznych oraz protolizę substancji organicznych. Powodem powstawania próchnicy jest działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrzustrojowych. Można wyróżnić cztery czynniki, inaczej przyczyny, powstawania próchnicy. Czynniki te muszą wystąpić jednocześnie i każdy z nich jest niezbędny, ale nie wystarczający aby powstała próchnica. Tymi czynnikami, które powodują chorobę zwaną próchnicą zębów, są kolejno bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Takie czynniki, jak czas, bakterie oraz cukry wydają się być oczywiste, jednak istotna jest także podatność zębów, która jest cechą indywidualną przez co zapadalność na próchnicę będzie się różnić u poszczególnych osób. Warto dbać o codzienną higienę zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa, żeby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.
Jakie kwalifikacje posiada stomatolog
Bycie lekarzem z zawodu wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, które gwarantują posiadanie prawa do wykonywania danego zawodu. Każdy lekarz musi ukończyć odpowiednie studia medyczne wraz z wybraną specjalizacją. To samo tyczy się stomatologów i dentystów, którzy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza. Żeby zostać lekarzem dentystą trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym, jednak aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu niezbędne jest zdanie odpowiedniego egzaminu, którym jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że w jej ramach można wybrać spośród aż dziewięciu specjalizacji, które na studiach odbywają się na zasadzie jednolitych modułów. Żeby poznać kwalifikacje danego lekarza dentysty najczęściej wystarczy odwiedzić stronę internetową danego gabinetu stomatologicznego, gdzie często są zamieszczone informacje o lekarzach wykonujących zabiegi stomatologiczne.